Здравље под врелим сунцем (Како се понашати када жива у термометру скаче?)

Високе летње температуре нису само изазов за удобност већ представљају и озбиљан ризик по здравље, нарочито уколико трају више дана узастопно, (тзв «топлотни талас») а често су праћене и великом влажношћу ваздуха, што има додатни нежељени утицај на људски организам. Придржавањем неких основних савета на време се може спречити настанак здравствених тегоба узрокованих врућином и високим температурама.

 

КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ?

 

  • СКЛОНИТЕ СЕ СА СУНЦА!

Не излажите се врућини уколико не морате и избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана (10.00 – 17.00 ч).

  • ИЗБЕГАВАЈТЕ ПРЕКОМЕРНО ФИЗИЧКО НАПРЕЗАЊЕ!

Они који морају да обављају физичке послове, препоручљиво је да то чине у току најсвежијег дела дана – у раним јутарњим часовима (од четири до седам ујутру).

Избегавајте вежбање на отвореном у току најтоплијег дела дана.

  • ОБУЦИТЕ СЕ АДЕКВАТНО!

Носите лагану, широку одећу светлих боја, од природних материјала!

На главу обавезно ставите шешир или капу са широким ободом.

Носите адекватна наочаре за сунце са УВ филтерима.

  • РАСХЛАДИТЕ СЕ!

Расхладите тело повременим туширањем или купањем у млакој води.

  • УНОСИТЕ ДОВОЉНУ КОЛИЧИНУ ТЕЧНОСТИ!

Редовно уносите течност – пре свега воду.

Супе, млаки чајеви и свежи воћни сокови су такође добар извор течности и енергије у топлим летњим данима.

Када боравите на отвореном, увек имајте воду код себе.

  • АДЕКВАТНО СЕ ХРАНИТЕ!

Избегавајте алкохол, газиране напитке и напитке са превише кофеина и шећера.

Једите чешће, мање обилне оброке. Нека ваши оброци буду лагани – избегавајте пржену, засољену, масну храну и храну богату беланчевинама.

Узимајте више сезонског воћа и поврћа.

  • ПОСЕБАН ОПРЕЗ КОД УЗИМАЊА ЛЕКОВА!

Уколико имате неку од хроничних болести и узимате лекове, будите опрезни и проверите са својим лекаром утицај топлоте на деловање лекова и могуће погоршање болести.

  • РАСХЛАДИТЕ ПРОСТОР У КОМЕ БОРАВИТЕ!

Дом и радне просторије адекватно расхлађујте, тако да  оптимална температура ваздуха затвореног простора током летњег периода треба да је за 5-10°С нижа у односу на спољну температуру ваздуха, односно лети да се креће у распону 24-28°С; Уколико немате клима уређај у свом дому или на радном месту, у раним јутарњим сатима отворите сва врата и прозоре како бисте простор адекватно проветрили и расхладили, а затим спустите ролетне и затворите врата и прозоре на сунчаној страни, како би у просторије улазило што мање топлоте. У току ноћи држите прозоре отвореним.

Многи електрични уређаји додатно ослобађају топлоту и греју околни ваздух – за време великих врућина искључите из струје све оне уређаје које не користите.

  • ОПРЕЗНО У ВОЗИЛИМА!

Будите опрезни када улазите у возило које је стајало на сунцу! Пре уласка у возило обавезно отворите сва врата и гепек и сачекајте неколико минута да се возило и површине које додирујете (волан и сва седишта) охладе.

Трудите се да температура у возилу буде пријатна али не и превише ниска. Препоручљиво је да температура у возилу буде неколико степени нижа од спољашње температуре.

Децу и кућне љубимце никада немојте остављати саме у возилима, чак ни у хладу!

  • ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА НАЈУГРОЖЕНИЈЕ!

Научите децу и старије особе како да се правилно заштите од врућине и контролишите их.

Трудите се да малу децу не изводите напоље у најтоплије доба дана и никако их немојте излагати директном сунчевом зрачењу!

Уколико имате љубимце не заборавите да и на њих врућина веома неповољно делује! Обезбедите им довољно свеже воде, не шетајте их у најтоплије доба дана и никако по врелом бетону!

Летње врућине нису само непријатност,  оне могу бити и озбиљна претња здрављу. Уз правилно поступње можемо их савладати. Вода постаје лек, хладовина савезник а свест о опасностима излагању високој спољној температури најбоља заштита.

 

ПРИДРЖАВАЈТЕ СЕ ПРЕПОРУКА ЗДРАВСТВЕНИХ СТРУЧЊАКА СВЕ ВРЕМЕ ТРАЈАЊА ВРУЋИНА!

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs