Јун је месец који је у Србији промовисан као Национални месец менталног здравља, током којег се промовше значај очувања и бриге о менталном здрављу. Према Светској здравственој организацији ментално здравље је део општег здравља и дефинише се као “стање добробити у којем појединац остварује своје потенцијале, може да се носи са нормалним животним стресом, може да ради продуктивно и плодно и способан је да доприноси заједници“.Са обзиром на оптерећење које ментални поремећаји узрокују у здравственом, социјалном и економском смислу ментално здравље представља један од јавноздравствених приоритета.
Промоција менталног здравља и превенција менталних поремећаја и болести је саставни део Агенде одрживог развоја усвојене од стране Генералне скупштине Уједињених Нација 2015. године, а један од циљева је да се до 2030. године за трећину смањи превремени морталитет од хроничних незаразних болести кроз превенцију и терапију, као и промоцију менталног здравља и благостања. У Србији је урађена прва Национална студија о процени менталног здравља, а резултати показују да у Србији око 15 одсто становништва испуњава критеријуме неког психичког поремећаја, депресију има око 2,2 одсто становништва, анксиозне поремећаје 1,8 одсто, док 7,2 одсто становништва злоупотрбљава употребу алкохола”.
Промоција менталног здравља укључује акције за јачање политичког окружења и коришћење стратешке комуникације за изградњу мрежа, ангажовање заинтересованих страна, повећану писменост о менталном здрављу и промену понашања. Интервенције промоције и превенције менталног здравља функционишу тако што идентификују индивидуалне, друштвене и структурне детерминанте менталног здравља, а затим интервенишу како би се смањили ризици, изградила отпорност и успоставило подржавајуће окружење за ментално здравље. Интервенције могу бити осмишљене за појединце, одређене групе или целе популације.
Преобликовање детерминанти менталног здравља често захтева акцију изван здравственог сектора, па би програми промоције и превенције требало да укључују секторе образовања, рада, правосуђа, транспорта, животне средине, становања и социјалне заштите. Током Јуна месеца подсећамо да је ментално здравље сваког појединца темељ здравог друштва те бригом о себи и другима градимо темеље здравије будућности.
Извор: Министарство здравља; Јун – Национални месец менталног здравља; https://www.zdravlje.gov.rs/vest/367576/jun-nacionalni-mesec-mentalnog-zdravlja.php
World Health Organization; Mental health; https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/mental-health-strengthening-our-response