Пораст броја оболелих од сексуално преносивих болести – више од половине тинејџери

Светски дан сексуланог здравља обележава се 4. септембра. Овим поводом у Заводу за јавно здравље Шабац одржана је конференција на којој је било речи о епидемиолошкој ситуацији полно преносивих у Мачванском управном округу и могућностима за њихову превенцију, тестирање и дијагностику.
-Сексуално преносиве болести су инфекције које се преносе са особе на особу током оралног, вагиналног или аналног сексуалног односа. Болести које се код нас најчешће јављају су хламидија, генитални херпес, ХИВ, хумани папилома вирус, гонореја, сифилис, хепатитис Б и Ц. Проблем је што су више од 50 процената дијагностификованих пацијената тинејџери. Граница ступања у сексулане односе код тинејџета се помера и то су све млађа деца. Важно је да се користи заштита, али и да се тестирају. Свом изабраном лекару треба да кажу уколико имају неке тегобе. Код нас постоји саветовалиште где добрвољно и поверљиво могу да изнесу неки проблем уколико га имају, навела је др Ана Пајичић, спец. социјалне медицине из Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ Шабц.

Према подацима Института за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ у 2022. години на територији Србије је пријављена 791 особа којој је дијагностификован сифилис, гонореја, хламидија или АИДС и то је за 11 одсто више случајева него годину дана раније.

-Неке од ових болести се јако тешко лече, а неке се не лече уопште. Ми за ХПВ и хепатитис Б имамо вакцину. Већина ових болести је без симптома, оболели не знају да их имају, а преносе их даље. Поред карцинома, као најтеже последице ових болести, јавља се неплодност, хронични болови у карлици, компликације у трудноћи, а компликације може имати и новорођенче и то од коњуктивитиса, па до деформитета и смртног исхода. Због тога је важно да се дијагностификују на време, навела је др Пајичић.

Др Марина Малбашки, спец. медицинске микробиологије, начелница Центра за микробиологију ЗЗЈЗ Шабац истакла је значај скрининга. Такође је истакла да би сигурно би било више откривених оболелих када би било више тестирања.
-Препоручује се најмање једном годишње тестирање циљне популације, а то је популација од 15 до 49 година, труднице, мушкарци који имају сексуалне односе са мушкарцима. Уколико постоји неко ризично понашање тај период може да буде и краћи, од три до шест месеци. Рана дијагностика води до ране терапије, а самим тим и заустављања преношења вируса, смањења дугорочних компликација, смањења неплодности и ризика везаних за трудноћу и порођај. Ми смо у Центру за микробиологију ЗЗЈЗ пре нешто више од годину дана увели панел сексуално преносивих болести, где тестирамо на најчешће преносиве болести. Све те анализе, које су иначе скупе, се могу радити на упут изабраног лекара. Важно је да млади развију свест колико је важно радити скрининг, истакла је др Малбашки.

Дијагностика у ЗЗЈЗ Шабац је брза и прецизна, а на резултате тестирања се чека од три до седам дана.

 

„Глас Подриња” Изворни текст доступан на линку

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs