Одељење дезинфекције, дезинсекције и дератизације шабачког Завода за јавно здравље оформљенo је пре 20 година
Захтев за третман телефоном или маил-ом
Једна од кључних служби за очување јавног здравља и хигијене је Служба дезинфекције, дезинсекције и дератизације. Рад ове службе обухвата широк спектар активности усмерених на сузбијање штеточина, инсеката и глодара који могу бити преносиоци заразних болести али и узрочници материјалне штете. Редовно одржавање хигијене и спровођење превентивних мера важан су сегмент у спречавању појаве штеточина.
– Одељење ДДД у Заводу делује по епидемиолошким индикацијама или као услуга становништву на територији Мачванског округа. Дезинсекција и дератизација су у суштини превентивне мере које се раде са правним лицима под уговором или на захтев корисника. У групу где се редовно обавља третирање спадају здравствене установе, школе, вртићи и објекти јавне намене као што су продавнице, тржни центри. Такви објекти углавном имају уговор са Заводом и наша је обавеза да два пута годишње радимо превентивне третмане без обзира да ли појава инсеката постоји или не. У случају повећања, екипе на терен излазе у року од 24 часа. Из године у годину број таквих објеката, где се третирање врши превентивно се увећава. Дезинсекција заправо представља свођење инсеката на минимум, у кућама, становима, односно објектима за колективни боравак као што је рецимо болница – наглашава др Драгана Радојичић, помоћник директора Завода за јавно здравље.
-Дератизација такође представља свођење штеточина на минимум. Тешко је очекивати да се уништи све јер то није третман стерилизације. Постоје болести чији су преносиоци инсекти и мишолики глодари и неопходно је уништити њихова природна станишта или деловати директно на њих како не би дошло до развоја вируса и бактерија који могу да се пренесу на становништво и дође до обољевања па и настанка епидемија – истиче.
Професионалност ДДД службе огледа се у обученом особљу које поседује знање и искуство у сузбијању штеточина и свест о важности сталне едукације у циљу праћења иновативних решења и начина за деловање.
– Одељење ДДД на годишњем нивоу подлеже провери знања и компетенција, односно неопходним проверама за обнављање лиценце која траје наредних годину дана. Све иновације у овој области се редовно прате. Оно што је јако важно и што треба нагласити, приликом третирања користе се препарати безбедни за људе, за која постоје решења а која се такође периодично обнављају. У питању су биоцидни производи, што значи да немају никакво деловање на човека нити на кућне љубимце – каже др Радојичић.
Грађани се по потреби могу јавити у Завод појединачно путем маил-а или позвати телефоном, или ако је у питању објекат колективног становања, а сви су станари у згради сагласни да се третман изврши, захтев подноси председник Скупштине станара.
-Ако се раде дезинсекција и/или дератизација, наложи се станарима да најпре одраде чишћење станова и заједничких просторија, подрумског простора, како би потом третман којим се делује имао пун ефекат и најдуже трајао. Најбоље је третирати целу зграду кад је у питању стамбени објекат да не би долазило до трансфера. Када се ради комплетна зграда, цена третмана је јефтинија него када ради појединац – истиче др Радојичић.
Највише посла за ДДД службу има с пролећа када крену инсекти и с јесени кад је „време“ глодара.
-Препоручујемо превентивне третмане, а право време је, фебруар, март док не крене топло време, урадити третман против инсеката, нарочито комараца који су се током зиме сместили у наше подруме. Сузбити их, пре него што крену – наглашавају у Одељењу ДДД Завода за јавно здравље.