Представници Завода за јавно здравље Шабац, поводом обележавања Европске недеље превенције рака грлића материце, учествовали су на континуираној медицинској едукацији под називом „Значај мултисекторске сарадње у превенцији обољења изазваних хуманим папилома вирусом (ХПВ)”, у организацији Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.
У оквиру стручног курса обрађене су теме:
-
епидемиолошке карактеристике обољења изазваних ХПВ вирусима,
-
примарна превенција обољења изазваних ХПВ вирусима,
-
улога здравствених радника и родитеља у имплементацији програма примарне превенције обољења изазваних ХПВ вирусом.
Током семинара дискутовано је о учесталости ХПВ инфекције, начинима преноса, клиничким манифестацијама и интегрисаним мерама превенције. Истакнуто је да је ХПВ најраспрострањенија полно преносива инфекција у свету, са проценом да ће се око 80% сексуално активне популације током живота инфицирати неким типом вируса. Посебно је наглашено да су типови ХПВ 16 и 18 повезани са око 70% случајева карцинома грлића материце.
Подаци указују да је рак грлића материце и даље значајан јавно-здравствени проблем, како у Европи, тако и у Србији, која се налази међу земљама са највишим стопама оболевања и умирања.
Закључено је да су примарна превенција кроз имунизацију, као и секундарна превенција путем организованог скрининга, кључне мере за смањење оболевања и смртности од рака грлића материце, уз континуирано здравствено-васпитно деловање усмерено ка целој популацији, а посебно ка осетљивим групама.


