Обележавањем Светског дана борбе против туберкулозе подижемо свест јавности о здравственом, социјалном и економском утицају туберкулозе и скрећемо пажњу на напор који се улаже у елиминацију туберкулозе као јавноздравствени проблем.
Бацил туберкулозе је откривен пре 137 година, а открио га је др Роберт Кох.
Према подацима Светске здравствене организације из 2017. године представља десети по учесталости узрок смрти у свету и водећи узрок смрти од једног инфективног агенса. Процењено је да је 10 милиона људи у свету оболело од туберкулозе у 2017.години, од тога око 1 милион деце. Од укупног броја оболелих тек је 60% регистровано. Током исте године, од туберкулозе је сваког дана умирало 4.500 особа. Ови подаци говоре да је туберкулоза и даље јавноздравствени проблем.
Отприлике једна трећина светске популације је заражена бактеријом M.tuberkulosis. Једна нова инфекција се деси сваке секунде на глобалном нивоу. У 2017. години било је мање од 10 нових случајева на 100.000 становника у већини земаља са високим приходима, док је више од 150 на 100.000 дијагностиковано у већини земаља са највећим оптерећењем туберкулозом (Индија, Кина, Филипини, Пакистан, Нигерија, Бангладеш, Јужна Африка).
Међутим, већина инфекција не изазива туберкулозу и 90-95% свих инфекција остане без симптома. Не лечени пацијент са активном туберкулозом у току једне године инфицира 10-15 људи. Резистентна туберкулоза представља сталну опасност. Током 2017. године забележено је 558.000 нових случајева туберкулозе резистентне на rimfapicin у свету, од чега је 457.000 имало мултирезистентну туберкулозу. Поред резистентне туберкулозе, ко-инфекција туберкулозом и ХИВ-ом, мигрантска криза, неравномерна расподела финансијских средстава су главна препрека елиминације туберкулозе као јавноздравственог проблема у свету.
Туберкулозу може добити свако, али она напредује најчешће међу људима који живе у сиромаштву и у маргинализованим заједницама, као и у групама као што су мигранти, избеглице, особе које живе у срединама које садрже факторе ризика, старе особе, жене, деца ….. Фактори као што су потхрањеност, лоши услови становања, удружени са другим факторима ризика као што су употреба дувана, наркотика и алкохола, као и дијабетес утичу на подложност обољевању.
У ЕУ годишње се пријављује око 60.000 случајева обољевања од туберкулозе. Стопа пријављивања се смањује за око 5% сваке године. Потребан је пад од најмање 10% да би се постигли циљеви одрживог развоја и циљеви глобалне стратегије за елиминацију тубекулозе као јавноздравствени проблем.
Туберкулоза је један од индикатора здравственог стања нације.