Међународни дан деце жртава насиља обележава се сваке године 4. јуна као дан, који су Уједињене Нације (УН) установиле 1982. године, као одговор на патњу палестинске и либанске деце током Либанског рата и има за циљ признање патње деце широм света која су жртве физичког, менталног и емоционалног злостављања. Обележавање овог датума истиче посвећеност УН у заштити права деце, како је наведено у Конвенцији о правима детета и подстиче међународну заједницу да се обавеже на окончање насиља над децом.
Значај заштите деце од агресије:
Деца су најрањивији чланови нашег друштва, а утицај насиља на њихове животе је разарајући. Оружани сукоби, насиље и експлоатација одузимају деци њихову невиност, ометају њихов развој и остављају трајне ожиљке на њихово физичко, емоционално и психолошко благостање. Овај датум позива владе, креаторе политике, заједнице и појединце да дају приоритет добробити и правима деце и да предузму конкретне акције за спречавање и решавање агресије над њима.
Подржавајући децу погођену насиљем, можемо помоћи да се обнови њихов осећај сигурности, пружи им се могућност за образовање и лични раст и оснаже се да превазиђу трауму коју су доживели. Свако дете заслужује да живи живот без страха, насиља и експлоатације. Наша је колективна одговорност као појединаца, професионалаца и институција да стварамо безбедно окружење за свако дете. Заштита деце није питање избора, већ обавеза друштва које тежи правди, једнакости и хуманости.
Извор: UN; International Day of Innocent Children Victims of Aggression; 4 June United Nations; https://www.un.org/en/observances/child-victim-day