Високе спољашње температуре током летњих месеци представљају озбиљан здравствени ризик за особе које раде на отвореном. Када температура ваздуха пређе 36°C, запослени који обављају послове на отвореном – као што су радници у грађевинарству, пољопривреди и сличним делатностима – сматрају се изложеним неповољним радним условима, што може имати негативан утицај на њихово здравље.
У циљу спречавања здравствених тегоба изазваних високим температурама, неопходна је примена одговарајућих мера, како од стране послодаваца, тако и самих запослених.
Препоручене мере заштите укључују:
-
Прерасподелу радног времена: радници на отвореном не би требало да раде у периоду од 11 до 16 часова, уколико процес рада то дозвољава. Активности се препоручује обављати у раним јутарњим или касним поподневним часовима.
-
Честу смену запослених који раде на отвореном, као и организовање рада по сменама.
-
Увођење додатне радне снаге у циљу смањења изложености појединца високим температурама.
-
Чешће паузе, уз обезбеђивање довољних количина воде и безалкохолних напитака. Препорука је да се вода пије пре осећаја жеђи – најмање два литра дневно.
-
Обезбеђивање простора за одмор у хладу, у коме радници могу да се расхладе, одморе и скину заштитну опрему.
-
Ношење летње радне одеће светлих боја, од природних материјала, као и заштитних капа и марама.
-
Обавезно информисање запослених о опасностима по здравље услед излагања високим температурама.
-
Упознавање радника са симптомима обољења изазваних топлотом и обезбеђивање могућности за пружање прве помоћи.
-
Посебна пажња треба да се посвети спречавању дехидрације и очувању општег здравственог стања радника.
Уколико запослени током рада осете несвестицу, вртоглавицу или слабост, потребно је одмах прекинути активности, склонити се у хладан простор и, уколико се симптоми погоршају, потражити медицинску помоћ.