Европска недеља борбе против рака

Европска недеља борбе против рака је годишња кампања која се обележава од 25. до 31. маја, под вођством Удружења европских лига за борбу против рака (ECL), с циљем подизања свести о значају превенције малигних болести, правовременом приступу лечењу и подршци преживелима. Током Европске недеље борбе против рака окупљају се лиге за борбу против рака, здравствени радници, цивилни сектор и доносиоци одлука, како би указали на значај превенције и лечења рака.

Србија се, према проценама Међународне агенције за истраживање рака (IARC), сврстава међу 40 европских земаља у групу са нешто нижим ризиком оболевања (налази се на 33. месту), али са високим ризиком умирања од малигних болести (на 4. месту, после Мађарске, Пољске и Румуније).

У Републици Србији је током 2022. године од свих малигних тумора оболело 41.578 особа оба пола (22.056 мушкараца и 19.522 жене), а исте године од рака је преминуло 19.350 особа (10.616 мушкараца и 8.734 жене).

У Мачванском округу је током 2022. године оболело 1.573 особе (872 мушкарца и 701 жена), а од последица рака преминуло је 727 особа (427 мушкараца и 300 жена).

Најчешћи облици рака код мушкараца у Србији били су: рак плућа, дебелог црева и ректума и простате. Код жена најзаступљенији су били: рак дојке, плућа, дебелог црева и ректума и грлића материце.


Превенција и рано откривање

Превенција малигних болести има огроман јавно-здравствени значај и представља најефикаснији приступ контроли рака, јер се на приближно две трећине фактора ризика који доводе до настанка рака може утицати, променити их или у потпуности елиминисати. Чак 40% малигних болести може бити спречено једноставним мерама: прекидом пушења, умереним конзумирањем алкохола, избегавањем прекомерног излагања сунцу, одржавањем нормалне телесне тежине, здравом исхраном, физичком активношћу и заштитом од инфекција које могу довести до рака.

Око 30% свих смртних исхода од рака последица је пушења, гојазности, неправилне исхране, физичке неактивности и конзумирања алкохола, а на више од 80% свих малигних болести могуће је утицати модификовањем и елиминацијом ових фактора ризика.


Европски кодекс против рака (ECAC)

Европски кодекс против рака је иницијатива Европске комисије коју је развила Међународна агенција за истраживање рака (IARC) Светске здравствене организације. Његов циљ је да информише људе о мерама које могу предузети како би смањили ризик од настанка рака за себе и своју породицу.


12 начина за смањење ризика од рака

  1. Немојте пушити. Не користите дуван у било ком облику.

  2. Немојте допуштати пушење у свом дому. Подржите политику непушења на радном месту.

  3. Одржавајте здраву телесну тежину.

  4. Будите физички активни у свакодневном животу. Ограничите време проведено у седећем положају.

  5. Храните се здраво:

    • Једите што више интегралних житарица, махунарки, поврћа и воћа.

    • Ограничите унос висококалоричних намирница (богатих шећером и мастима) и избегавајте заслађене напитке.

    • Избегавајте прерађено месо; ограничите унос црвеног меса и намирница с високим садржајем соли.

  6. Ако конзумирате алкохол, будите умерени. Најмањи ризик од рака је код особа које не конзумирају алкохол.

  7. Избегавајте прекомерно излагање сунцу, нарочито код деце. Користите креме за заштиту од сунца. Не користите соларијуме.

  8. Придржавајте се здравствених и безбедносних упутстава на радном месту ради заштите од канцерогених агенаса.

  9. Испитајте изложеност радону у свом дому. Уколико је повишена, предузмите мере за смањење концентрације.

  10. За жене:

    • Дојење смањује ризик од рака. Дојиље подржите у овој пракси.

    • Хормонска супститутивна терапија (ХСТ) повећава ризик од одређених врста рака. Користите је уз медицински надзор и у најкраћем неопходном периоду.

  11. Побрините се да ваша деца буду вакцинисана:

    • Против хепатитиса Б (новорођенчад)

    • Против хуманог папилома вируса (ХПВ) (девојчице)

  12. Учествујте у организованим програмима скрининга за рано откривање:

    • Рака дебелог црева (мушкарци и жене)

    • Рака дојке (жене)

    • Рака грлића материце (жене)

Извор: ECL; European Assocciation of Cancer Leagues; http://www.cancercode.eu

Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут“ МАЛИГНИ ТУМОРИ  У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ; https://www.batut.org.rs/download/publikacije/MaligniTumoriURepubliciSrbiji2022.pdf

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs