„Стара дама“ за понос
Завод за јавно здравље Шабац ове године је реализовао неке стратешке приоритете, али су истовремено наставили да развијају оне које су остварили у претходним годинама наводи директор установе, MSc др Бранко М. Вујковић посебно је поносан на рад ПиСиАр (ПЦР) лабораторије, која сада анализе врши не само за становнике Мачванског округа, него и Колубарског.
-Издвојио бих наставак модернизације рада наше ПЦР лабораторије и генерално снажење микробиолошке дијагностике. Ушли смо у поступак акредитације микробиолошке лабораторије, у складу са највишим стандардима Светске здравствене организације. Због тога смо додатно опремали лабораторију и едуковали запослене. Имали смо посете екстерне контроле СЗО. Тренутно најбржом и најбољом микробиолошком молекуларном дијагностиком утврђујемо узрочнике 49 различитих микроорганизама. Један од тих узрочника је ХПВ са 15 подтипова. Увели смо мулти респираторни ПЦР панел којим дијагностификујемо 35 различитих узрочника респираторних инфекција. Важно је истаћи да грађани све то могу добити на упут свог изабраног лекара, односно бесплатно. На тај начин дијагностификујемо и ХИВ. Увели смо ПЦР дијагностику на вирусни хепатитис Б и Ц, херпес имплекс вирус I и II тип. Такође смо увели дијагностику заражености крпеља на три микрорганизма, што се може утврдити и из крпеља и из крви, одмах. Увели смо и ПЦР тестове на тромбофилију, односно на склоност ка тромбозама, стање које се често јавља у трудноћи, а то се до сада у Округу није радило ни у приватним лабораторијама, него се слало у Београд, наводи др Вујковић.
ЗЗЈЗ наставља са дигитализацијом услуга, што омогућава да свако из најудаљенијих места округа добије лабораторијску анализу истог момента када је он готов, на компјутер свог изабраног лекара.
Др Вујковић истиче и снажну подршку Републичког фонда за здравствено осигурање са којим су, у последње четири године, повећали уговор за скоро пет пута.
Друга важна тема за ЗЗЈЗ је модернизација мониторинга квалитета ваздуха. Шабац је једна од ретких локалних самоуправа у Србији која има овакав савремени мониторинг квалитета ваздуха.
-Због климатских промена, пре свега, ваздух је, као и у већини локалних самоуправа у Србији загађен. Томе доприноси и индустријализација, повећан број возила, као и сезона ложења. Град Шабац је издвојио значајна средства за одрживост пројекта унапређења мониторинга квалитета ваздуха, јер је одржавање опреме и акредитација метода јако скупа. Ове године смо учествовали и, након тога, добили потврду квалитета рада наших метода на међулабораторијском испитивању и поређењу у Загребу. Очекујем да ћемо, у Новој години, уз подршку градског Завода за јавно здравље Београд, увести мониторинг соне киселине. За то постоји наш инерес, као и интерес јавности. Имплементација методе је јако скупа и комплексна, али посао ћемо изгурати до краја, каже др Вујковић.
Замолио бих грађане, да на своје паметне телефоне инсталирају апликацију „Чувар здравља“ где могу пратити у реалном времену стање квалитета ваздуха, са јасним здравственим препорукама како да се понашају у ситуацијама прекомерног загађења. Важан партнер наше установе у свим пословима који се тичу хумане екологије, јесу невладине организације и удружења грађана, јер указују на неодговорне загађиваче и потенцијалне изворе загађења ваздуха и животне средине. Наша овлашћења су да извршимо мониторинг,а инспекцијски органи налажу мере и кажњавају загађиваче.
Такође бих замолио грађане да буду одговорни, да не износе неистине о установи која се више од четири деценије бави мониторингом аеро загађења у Шапцу и да не оптужују наше стручњаке да трују децу, јер на то ћемо увек реаговати свим правним средствима.
Од ове године, на упут изабраног лекара, грађани могу урадити преглед у Саветовалишту за исхрану, свако ко има проблем са гојазношћу, анорексијом, или због здравственог стања мора да коригује исхрану. Важно је поменути да је ЗЗЈЗ ове године учествовао на конгресима и едукацијама широм Србије и Европе.
-Међу најважнијим је био конгрес у организацији Института за јавно здравље Србије на ком су наши запослени учествовали са 12 радова, највише у односу на број запослених. Поред тога др Игор Драгичевић је активно учествовао у раду Европског удружења за јавно здравље, на конгресу у Лисабону је поред презентације рада учестовао у раду научног одбора и Управног одбора ове организације.
Као круна рада, пред крај године, др Драгана Радојичић, имала је трибину коју је ЗЗЈЗ заједно са Градом Шапцом и Домом здравља „Др Драга Љочић“ организовао у Шабачком позоришту на тему ХПВ вакцинације. Позориште је било препуно, а о теми је говорио најбољи српски стручњак проф. др Милош Марковић. Тренутно смо први у Европи по смртности од карцинома грлића материце, док је у Словенији, где се вакцинација годинама спроводи, смртност нула, истиче директор ЗЗЈЗ Шабац.
Такође и др Вујковић је на интернационалном симпозијуму о здравственој писмености презентовао истраживање Завода о дигитализацији здравства и дигиталне здравствене писмености на територији МУО.
Током предстојеће године у ЗЗЈЗ планирају занављање возног парка и наводе да су добро дошли сви донатори.
-Такође, требала би да се занавља и опрема. Велики изазов нам је старосна структура кадра и дефицит здравственог кадра и добрих стручњака. На ужу специјализацију из епидемиологију заразних болести послали смо спец. социјалне медицине др Ану Пајичић.
„Стара дама“, Завод за јавно здравље Шабац ушао је у 104. годину постојања.