Светска недеља борбе против глаукома

Светска недеља борбе против глаукома, која се ове године обележава од 9. до 15. марта, глобална је иницијатива коју организује Светска асоцијација за глауком и посвећена је подизању свести о глаукому, групи очних болести које доводе до прогресивног губитка вида услед оштећења оптичког нерва. Током ове недеље, здравствени радници, организације и заједница се окупљају како би нагласили важност редовних офталмолошких прегледа и ране дијагнозе, што може знатно побољшати прогнозу за оне који су погођени овим здравственим проблемом. Глауком је водећи узрок слепила који се може спречити, али је оштећење које изазива неповратно.

Процењује се да око 80 милиона људи широм света има глауком. До 2040. године, ризик од развоја глаукома имаће око 118 милиона људи, од којих ће више од четири и по милиона бити слепо услед ове болести. Чак 50% становништва и не зна да има глауком. У Србији око 150.000 људи болује од ове болести. Око 2% становништва старијег од 40 година развија примарни глауком отвореног угла, а проценат оболелих се повећава са годинама живота и достиже 4% у старијој популацији.

Циљ обележавања ове недеље је рано откривање глаукома, односно болести повишеног очног притиска и свих фактора ризика који су одговорни за његов настанак. Апелује се на све особе старије од 40 година које до сада нису радиле офталмолошке прегледе и мерење очног притиска, као и на оне који имају породичну историју глаукома или већ имају постављену дијагнозу, да провере здравље својих очију.

Обележавање ове недеље има за циљ упознавање опште популације са значајем редовних офталмолошких контрола у спречавању слепила, до којег може довести нелечен глауком. Глауком обично не даје никакво упозорење док не узнапредује, али оштећење вида је у току и може постати неповратно. На срећу, за многе пацијенте лечење може зауставити веће последице. Што је дијагноза глаукома раније постављена, то је више вида за спасавање и мања је вероватноћа да ће особа ослепети.

Извор: World Glaucoma Week; https://www.worldglaucomaweek.org/

 

 

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs