СЕЗОНСКИ ВИРУСИ У ЗАЛЕТУ

АКТУЕЛНА ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА ГРИПА

У јануару повећан број оболелих од респираторних вируса за 25 одсто у односу на децембар

Према подацима Института за јавно здравље „Батут“ епидемиолошки надзор над грипом у сезони 2024/2025. започео је 30. септембра 2024. године недељним праћењем и извештавањем. У току 4. извештајне недеље, од 20 – 26. јануара у Србији према популационом надзору бележе се 13.429 случајева обољења сличних грипу.

– Региструје се средњи интензитет активности вируса грипа и широка географска распрострањеност. У овој извештајној недељи највише стопе инциденције забележене су у узрасним групама деце млађе од 4 године затим у узрасној групи од 5 до 14 година. Број оболелих од акутних респираторних инфекција у Србији, на основу података сентинелног надзора пријављених путем Сервиса јавног здравља, у 4. извештајној недељи износио је 13.195 – наводе у „Батуту“.

Први лабораторијски потврђен случај инфекције вирусом грипа регистрован је у Шумадијском округу, а потом и у другим деловима земље. На територији Мачванског управног округа, први случај регистрован је у јануару месецу.
-Популациони надзор се обавља сваке недеље на обољењима сличним грипу. У јануару месецу, на територији Мачаванског округа било је укупно 1.390 пријављених случајева обољења. У Шапцу је вирус потврђен на 664 узорка и то је увећање од 25 одсто у односу на месец децембар што је и очекивано за овај период. У јануару је позитивних на грип на округу било 54 особе а од тог броја у Шапцу грип изолован код 36 пацијената, код 34 је у питању тип АХ1 вирус, код две је потврђен Б вирус. Сва три типа вируса – АХ1, АХ3 и Б вирус који су сада активни, налазе се у вакцини. Особе које нису вакцинисане и јесу у овом збиру позитивне на неки од вируса – наводи др Драгана Радојичић, епидемиолог у Заводу за јавно здравље у Шапцу.

У Заводу наглашавају да постоје и они који се од респираторних вируса сами лече код куће и да такве особе самим тим не улазе у број пријављених случајева.

Висока температура са малаксалошћу и кашљем су симптоми инфекције неким од типова вируса. Није неуобичајено да суграђани покушају сами да се лече у кућној варијанти, да „одлеже“ вирус, али је увек боље да се јаве лекару који ће им са адекватном терапијом и препорукама ублажити тегобе и скратити дужину болести. Оно што је интересантно, вакцинација је, иако је препоручено оптимално време прошло, настављена и даље. Иако је са закашњењeм, може да помогне. Она је сада одлична заштита од грипа за све оне који су је примили у новембру, децембру месецу. Према подацима, и у јануару се известан број становника вакцинисао – 71 особа у округу, највише у Шапцу. Вакцинација се и даље спроводи што се види по недељним извештајима које добијамо из Домова здравља.
Што се тиче других обољења, код нас се уочава мултиреспираторни панел. Највише је изолован, осим вируса типа А и Б, респираторни синцицијални вирус и тај вирус у комбинацији са грипом, који даје нешто другачију клиничку слику микоплазму пнеумоније – каже др Радојичић.

 

„Глас Подриња” Изворни текст доступан на линку

 

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs