„Стандарди о безбедности хране спашавају животе“
Препознајући глобални терет болести које се преносе храном, а које погађају појединце свих старосних група, посебно децу млађу од 5 година и особе које живе у земљама са ниским приходима, Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 2018. да се сваког 7. јуна у години обележава Светски дан безбедности хране.
Безбедност хране је важно јавноздравствено питање и основни елемент доброг здравља и одрживог развоја. Процењује се да у европском региону Светске здравствене организације (СЗО) сваке године више од 23 милиона људи оболи од конзумирања неисправне хране и преко 4600 људи умре. Светски дан безбедности хране 7. јун скреће пажњу и подстиче акцију да помогне у спречавању, откривању и управљању ризицима безбедности хране како би промовисао доступност сигурне и здраве хране за све.
Овогодишња тема, „Стандарди о безбедности хране спашавају животе“, наглашава улогу успостављених стандарда безбедности хране, који обезбеђују безбедност и квалитет хране.У процес производње хране је укључен велики број људи како би се обезбедила здравствена исправност намирница и оброка. Светска здравствена организација, заједно са Организацијом Уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO), предводи глобалне експертске групе и пружа научне савете за развој међународних стандарда безбедности хране како би се заштитило здравље потрошача у свету.Свако треба да преузме активну улогу у превенцији болести које се преносе храном, а Светски дан безбедности хране пружа прилику да се информишете и укључите.
Извор:
- Food and Agriculture Organization of the United Nations; A guide to World Food Safety Day 2023; https://www.fao.org/documents/card/en?details=cc3926en
- World Health Organization;World Food Safety Day; https://www.who.int/campaigns/world-food-safety-day/2023