Оптимално време за вакцинисање против сезонског грипа: октобар и новембар
Дистрибуиран довољан број вакцина
Најоптималнији период када треба да се вакцинишемо је октобар, новембар и прва половина децембра. На тај начин се организам најбоље спрема за одбрану од вируса грипа који се најчешће јавља у зимским месецима. Према епидемиолошким индикацијама вакцинација против сезонског грипа се спроводи код здравствених радника, лица смештених и запослених у геронтолошким центрима и социјално – здравственим установама. Вакцину треба да приме хронични болесници и старији од 65 година.
У Заводу за јавно здравље унапређена је дијагностика новом палетом анализа где се на једном тесту може открити 17 узрочника – да ли се ради о ковиду, грипу, респираторном вирусу, пнеумонији,легионели итд.
За стварање заштите организма потребно је око три недеље
– Вакцинација против сезонског грипа у Мачванском округу је почела у октобру када су стигле тровалентне „Торвакс флу“ вакцине у количини од 1670 доза и 17500 четворовалентних „Инфлувак тетра“. Та количина је планирана на основу интересовања у Домовима здравља. Ова количина вакцине је јако мала у односу на популацију која би требала да се имунизује у току сезоне. Вакцина се даје као препоручена активна имунизација и она може да се да већ од шестог месеца живота. Од пре две године, обавезна је за здравствене раднике како вирус не би преносили на пацијенте али и да се спречи заражавање њих самих. Вакцина против грипа требала би да буде обавезна и за све старије од 65 година, све особе које имају хронична обољења, лица која имају пад имунитета због основног обољења, али то нажалост није тако. Она се прима сваке године јер је такав тип вируса. На основу епидемиолошког надзора и онога што се изолује, односно наши серолошки резултати улазе у производњу за следећу годину. Сви изоловани типови се групишу и тако се прави вакцина. За то је потребно да сваке године буде произведена нова вакцина – објашњава др Драгана Радојичић, спец. епидемиологије у Заводу за јавно здравље Шабац.
Пре вакцинације, препорука је да се неколико дана смање контакти, избегавају окупљања како би здрави примили вакцину
Стечени имунитет вакцинацијом није код свих исти
Имунитет који се ствара вакцином траје шест месеци до годину дана и због тога је потребно да се сваке године прима нова доза.
-Вакцину би требало да препоручи изабрани лекар јер они најбоље знају пацијенте. Сви дијабетичари без обзира на узраст требало би да је приме а много је више оболелих од дијабета од оних који и добију вакцину против грипа. Оболели од малигних болести такође. До сада је потрошено близу 72 од сто четворовалентне и преко половине тровалентне Торлакове вакцине. На свим пунктовима је има. Ове године је по први пут директно уписивање у Сервис јавног здравља сваког ко је примио вакцину тако да постоји комплетна евиденција –истиче др Радојичић.
Блажа клиничка слика и спречавање компликација
– Грип је таква болест која може да пореметити основно обољење и доведе до компликација. Морам да нагласим да вакцина штити до 60 одсто али штити од компликација и од умирања. Вакцинисани који ипак оболе, имају доста блажу клиничку слику – наводи докторка Драгана Радојичић.