У организацији Фондације за културу квалитета и изврсност и компаније Енергопројект ентел а.д., у Београду је одржана трибина под називом „Животна средина и енергетика“, која је окупила стручњаке и представнике релевантних установа са циљем размене знања и искустава у области заштите животне средине и одрживог развоја енергетике. Испред Завода за јавно здравље Шабац, трибини је присуствовала Мирјана Ђукић, помоћник директора за квалитет.
У оквиру трибине, излагачи су говорили о значају смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште (GHG), као и неопходности преласка на обновљиве изворе енергије. Истакнуто је да климатске промене представљају један од највећих изазова данашњице, с обзиром на то да је глобална температура већ порасла за 1,1°C (у Србији чак 1,8°C) у односу на прединдустријски период.
Наведено је да сектори који највише доприносе емисији GHG гасова јесу саобраћај (2/3) и енергетика (1/4), те да је потребно предузети хитне мере како би се избегле катастрофалне последице по животну средину.
Влада Републике Србије је већ усвојила Национално утврђени допринос (НДЦ) за период 2021–2030, којим се обавезује на:
- смањење емисија за 13,2% у односу на 2010. годину,
- односно 33,3% у односу на 1990. годину (исключујући LULUCF сектор).
Такође, држава интензивно ради на повећању учешћа обновљивих извора енергије, са циљем да:
- до 2030. године удео у бруто финалној потрошњи енергије достигне 33,6%,
- а удео у производњи електричне енергије 45,2%.