На иницијативу Међународне фондације за остеопорозу, а под покровитељством Светске здравствене организације од 1996. године 20. октобар се обележава као Светски дан превенције остеопорозе.
Остеопороза је метаболичка болест костију у чијој основи је поремећај метаболизма калцијума, настао у смислу повећаног изласка ове минералне материје из костију. Болест се чешће развија код особа женског пола и после менопаузе (постменопаузална), али значајно је нагласити да стопа обољевања значајно расте последњих година, чак и код особа мушког пола, Остеопороза се може спречити, али и успешно лечити. Важно је открити болест у почетној фази – што је данас могуће релативно лако, безболно и једноставно. Мери се густина коштане масе, прегледом који се зове остеодензитометрија. Остеопороза се развија постепено и у почетку неприметно, а касније уз болове у костима, деформитете коштано-зглобног система и учестале преломе, који касније настају спонтано и без деловања механичке силе, што се дешава због значајног смањивања густине коштане масе. У крајњем исходу остеопороза често доводи до трајне онеспособљености особе за самосталан свакодневни живот. Тада ова болест оптерећује не само оболелу особу већ и породицу и заједницу. Две најважније чињенице везане за остеопорозу треба посебно нагласити: Превенција је могућа и почиње у најранијем детињству, као и да генетски фактор има одређени утицај, који не треба занемаривати.
5 КОРАКА ДО ЗДРАВИХ КОСТИЈУ
- Редовно вежбајте – држите кости и мишиће у покрету. Најбоље су вежбе за ношење тежине, јачање мишића и вежбање равнотеже.
- Исхрана -Уверите се да је ваша исхрана богата хранљивим материјама здравим за кости Калцијум, витамин Д и протеини су најважнији за здравље костију. Сигурно излагање сунцу помоћи ће вам да добијете довољно витамина Д.
- Животне навике – Избегавајте негативне животне навике. Одржавајте здраву телесну тежину, избегавајте пушење и прекомерно пијење.
- Фактори ризика – Сазнајте да ли имате факторе ризика. Скрените пажњу свом лекару, посебно ако сте раније имали учестале преломе костију, породичну историју остеопорозе или узимате посебне лекове који утичу на здравље костију
- Тестирање и третман- Тестирајте се и по потреби лечите. Ако сте у високом ризику, вероватно ће вам бити потребни лекови и начин живота како бисте се заштитили од прелома.
Извор:World osteoporosis day 2021; www.worldosteoporosisday.org/about-osteoporosis