Вирусни хепатитиси представљају глобални светски здравствени проблем од кога годишње умре близу милион људи. Хепатитис је вирусно запаљење јетре и изазивају га вируси хепатитиса (А,Б,Ц,Д,Е, и други). Код неких особа болест добија хроничан ток и временом може довести до цирозе или тумора јетре.
Који су симптоми хепатитиса?
Код одређеног броја инфицираних може се јавити жутица, уз појаву тамне мокраће и светле столице те малаксалост, слаб апетит, главобоља, мука, гађење на масну храну, симптоми слични грипу.
Како неко може добити хепатитис?
Вируси хепатитиса Б, Ц и Д се могу добити на следеће начине:
- Незаштићеним сексуалним односом са зараженом особом.
- Употребом зараженог прибора који се користи при интравенском или интраназалном коришћењу дрога или убризгавању лекова.
- Током хемодијализе (ретко).
- Путем трансплантације органа са инфицираног донора, трансфузијама крви и крвних продуката, сперме, органа и ткива (данас веома ретко јер се врши обавезно тестирање дарова даваоца).
- Акцидентално – убодом на иглу или оштар инструмент или излагањем крви инфицираних особа.
- Ако се користе нестерилни инструменти при операцијама, интервенцијама, инвазивним процедурама, стоматолошким и другим интервенцијама којима се нарушава интегритет коже (тетоважа, акупунктура, пирсинг, козметичке процедуре).
- Коришћењем заједничког прибора за личну хигијену (четкице за зубе, бријачи, машинице за шишање, маказице за нокте) са особом која је инфицирана.
- Са заражене мајке на новорођенче.
- Хепатитис А се преноси контаминираном храном или водом као и прљавим рукама.
Како се открива и потврђује инфекција вирусом хепатитиса?
- Инфекција вирусом хепатитиса открива се лабораторијским испитивањем крви.
Потребно је да се са резултатима анализа и упутом изабраног лекара јавите инфектологу.
Лечење вирусног хепатитиса
Лечење хепатитиса има за циљ да ублажи и успори ток болести и одложи појаву хроничног хепатитиса или цирозе јетре.
Спречавање ширења заразе
За особе инфициране вирусом хепатитиса Б, Ц и Д саветује се:
- Сексуални партнери и особе које живе у домаћинству са особом инфицираном вирусом хепатитиса Б, Ц или Д треба да се вакцинишу вакцином против хепатитиса Б, уколико се лабораторијским тестовима докаже да су серонегативни.
- Ако користите дроге, пријавите се на лечење. Не смете користити заједничке игле, шприцеве и остали прибор за убризгавање дроге или лека као ни заједничке цевчице за ушмркавање кокаина.
- Треба да имате сопствени и недељив прибор за личну хигијену (бријачи, четкице за зубе, пинцете, маказице, машинице). Посекотине покрити ханзапластом.
- Не смете бити добровољни даваоци крви, органа, ткива и сперме.
- Ако имате стабилну дугогодишњу везу нема потребе да мењате своје сексуалне навике, а употребом кондома ризик од заражавања партнера се још више смањује. Партнеру треба предочити чињенице о свом здравственом стању и поразговарати о евентуалном тестирању партнера.
- Редовно праћење код инфектолога, здрава исхрана (без пуно масти, чешћи лагани оброци), апстиненција од алкохола и дроге.
Када је реч о Хепатитис Б вирусној инфекцији, најбоља превентивна мера је вакцинација и то свих особа из група са повећаним ризиком и све новорођене деце.