Превенција и рано откривање рака

Као изузетно делотворан приступ у контроли малигних болести, превенција заузима кључно место у свим јавноздравственим програмима. Научна истраживања довела су до следећих закључака:

  • 30–50% малигних болести може се спречити избегавањем познатих фактора ризика.
  • Употреба дувана је појединачно најзначајнији фактор ризика за развој малигних болести, који се повезује са око 22% смртних случајева од рака у свету.
  • Конзумирање алкохола повећава ризик од настанка рака уста, ждрела, дојке, дебелог црева и јетре.
  • Прекомерна телесна тежина и гојазност повезују се са настанком неких типова малигних болести (карцином ендометријума, дојке, дебелог црева, простате).
  • Свака претерана изложеност сунчевој светлости или вештачким изворима светлости, као што су соларијуми, повећава ризик од добијања свих врста рака коже.
  • Приближно 10% случајева рака последица је инфекције. Скоро 22% смртних исхода од рака у земљама у развоју и 6% у развијеним земљама узроковано је хроничним инфекцијама. У овом погледу, најзначајније су инфекције вирусима хепатитиса Б и Ц (који су одговорни за настанак рака јетре), хуманим папилома вирусом (рак грлића материце) и Helicobacter pylori (рак желуца).

У Србији се спроводе национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који имају за циљ смањење обољевања и смртности од ових болести.

  • На скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су на сваке две године.
  • Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године.
  • Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 године, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици.

Борба против рака није само медицински изазов већ и заједнички друштвени задатак. Едукацијом, редовним прегледима и усвајањем здравих животних навика можемо значајно смањити ризик од рака и повећати шансе за рано откривање и успешно лечење.

Copyright © Завод за јавно здравље

tik tok logo sm

Завод за јавно здравље – Шабац
Адреса: Јована Цвијића 1
Тел. 015/ 300-550

ПИБ: 1000-82-545
kabinet@zjz.org.rs